معرفی مختصری از زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python  ) یک زبان برنامه نویسی همه منظوره ،‌ سطح بالا ، شیء گرا و مفسر است که توسط خودو فا روسوم ( به هلندی :    Guido van Rossum ) در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد .

پایتون مدل‌های مختلف برنامه‌نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه‌نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانه‏ی پویا استفاده می‌کند.

این زبان از زبان‌های برنامه‌نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شیءگرا است که در ویژگی‌ها با زبانهای تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند.

از زبان برنامه نویسی پایتون برای طراحی وب ، طراحی اپلیکیشن اندروید ،‌ طراحی بازی ، باز کردن فایل های کامپیوتر و خواندن و یا ویرایش محتویات آن ها ، ارسال ایمیل ، بارگذاری محتوی در وب سرور  ، امنیت اطلاعات و بسیاری کاربرد های دیگر استفاده می شود . سازمان های بزرگی چون گوگل ، ناسا ،‌ یاهو و سرن از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کنند .

 • پایتون زبانی مناسب برای شروع برنامه نویسی

پایتون به دلیل داشتن syntax منظم و دقیق و خوانا و در عین حال ساده بودن کد نویسی با آن ، برای آموزش به افراد مبتدی و کسانی که با برنامه نویسی آشنایی ندارند توصیه می شود . دانشگاه های مطرحی مانندMIT  و UC Berkeley‌ ،‌ این زبان برنامه نویسی را به دانشجویان تازه وارد خود آموزش می دهند .

 • نگهداری از source code‌ های پایتون بسیار ساده می باشد
 • Library ‌های قابل حمل فراوانی دارد که با Windows‌ ، Linux و Macintosh‌ سازگاری دارند.
 • زبان برنامه نویسی پایتون روی همه پلتفرم ها با یک رابط کاربری واحد و مشخص قابل استفاده میباشد.
 • از همه Database‌ های تجاری پشتیبانی می کند .
 • برنامه نویسی گرافیکی (GUI )

با این زبان می توان برای تمامی سیستم عامل های موجود در بازار برنامه گرافیکی تولیک کرد.

 • نزدیکی دستورات استفاده شده در پایتون به کلمات مورد استفاده در زبان انگلیسی

یکی از ویژگی های جالب زبان برنامه نویسی python‌ این است که تقریبا برای هر کاربردی که به ذهن ما می رسد یک تابع برای آن تعریف کرده اند .

 • قابلیت پیاده سازی مباحث شیء گرایی و وراثت را دارد

اگر بخواهم با یک مثال شیء گرایی را توضیح دهم به این صورت است که فرض کنید ما می خواهیم ماشین های شرکتی که برای مثال ۱۰۰ نوع ماشین دارد را لیست کنیم ، اگر بخواهیم برای هر ماشین یک تابع تعریف کنیم کار بسیار سخت و عبثی خواهد بود و خطوط برنامه ما بسیار زیاد خواهند شد ؛‌ لذا راه حل این است که برای هر مدل ماشین یک کلاس تعریف کنیم و بعد مثلا از کلاس پراید ۱۰۰۰ عدد ماشین تعریف می کنیم و از بقیه کلاس ها به همین صورت فقط اشیائی از آن کلاس را تعریف می کنیم .

برای کوتاه تر کردن خطوط برنامه یک کلاس مادر به اسم Car‌ می سازیم که در و چرخ و فرمان و رنگ و ویژگی هایی که هر ماشینی می تواند داشته باشد را دارا است ، سپس کلاس های دیگر مانند پراید ، تیبا ، برلیانس ، سراتو و … از کلاس Car‌ ویژگی هایش را به ارث می برند و هر یک ویژگی های خود را به صورت مجزا نیز خواهند داشت .

 • برخی از برنامه هایی که با زبان Java‌ می نویسند می توان با python نوشت.
 • قدرت محاسباتی بالایی دارد.

زبان پایتون بر خلاف زبان های برنامه نویسی که نیاز به کامپایلر دارند ،‌ به کامپایلر نیاز ندارد و خط به خط که کد نوشته می شود ،‌ اجرا می شود ، همین موضوع باعث می شود سرعت عملکرد بالایی داشته باشد .

پایتون تابع های بسیار خوبی برای کار با رشته ها دارد که به سادگی بسیاری از کار ها را انجام می دهد .

 • کاربرد به عنوان زبان آغازگر در برخی بازی ها

پایتون معمولا در بسته های انیمیشن ۳D‌ استفاده می شود ، مانند Houdini, Maya, Softimage XSI, TrueSpace: Poser, Modo, Nuke, Blender , GIMP,  ,کریتا , Inkcape  , Scribus , Paint Shop Pro.

 • در مباحث شبکه بسیار کاربرد دارد.

کتابخانه های مفیدی در زمینه ارسال داده ها به Web server‌ و دریافت داده ها از Web server‌ و Socket programming‌ و کار با پروتکل های Http‌ و UDP و … دارد .

در زمینه Web programming‌سایت های زیر به همراه پایتون بسیار پر کاربرد می باشند :

Django, Pyramid, Bottle, Tornado, Flask, web2py

 • Data type‌ های بسیار متنوعی دارد

برخی از انواع داده های آن عبارتند از : Str , Int , Float , Double , Complex , List , Tuple . Set , Dictionary (dict) , Bool

 • قابلیت تعامل با زبان های برنامه نویسی دیگر را دارد

مثلا Cpython‌ که به زبان C‌ نوشته شده است قابلیت تعامل با کد های نوشته شده به زبان C ، یا تعامل به صورت  Wrapperبر روی کتابخانه های نوشته شده با C‌ را دارد . Jython‌ قابلیت تعامل با کد های جاوا را دارد . Iron Python‌ قابلیت کار کردن با C#‌ و  Net‌ را داراست . pyobjc امکان نوشتن کد پایتون و استفاده از ابزار های objective C‌ را فراهم می کند . pyjs‌ امکان کامپایل پایتون به Javascript را می دهد .

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *